Sortowniki

Sortowniki- do sortowania najczęściej ziemniaków, Wyróżniamy sortowniki:
-sortownik ramowy najprostszy sortownik do ziemniaków przystosowany do trzech sortów, o średnicach powyżej 80 mm, od 50 – 80 mm, poniżej 50 mm.
Stoły sortownicze są najczęściej stosowane w zmywalniach naczyń stołowych do resztkowania z talerzy . Występują dwa rodzaje: z otworem i bez. , Pod stołem z otworem znajduje się pojemnik na odpadki bądź młynek koloidalny który upłynnia resztki i kieruje do ścieków. Stoły sortownicze są zbudowane z blachy i profili nie rdzewnych. Płuczki – są to urządzenia do mycia ziemniaków, warzyw i owoców wykorzystywane do 1 obróbki wstępnej . surowce mieszają się w strumieniu wody czystej i przeznaczonej do picia.
Obieraczki- urządzenia mechaniczne stosowane w zakładach. gastr., stosowane najczęściej do ziemniaków, specjalnych odmian, z małą ilością oczek po obróbce w obieraczkach koniczne jest oczkowanie ręczne. Szatkownice – służą do rozdrabniania surowych warzyw, owoców ,sera itp. Jest podstawowym elementem używanym w zakł. gastr. i gospodarstw domowych, które eliminuje prace ręczne przy rozdrabnianiu przez co skraca czas przygotowania potraw. Noże muszą być ostre. W przypadku wędlin należy stosować noże do wiórek. Miękkich serów nie należy rozdrabniacz w szatkownicach ponieważ mogą powodować zapychanie dziurek tarczy. W zależności od zastosowanego noża uzyskuje się różne wydajności. Im krojony asortyment jest grubszy ty m wydajność przy cięciu jest większa. Młynki – służą do rozdrabniania twardych materiałów sypkich, np.: cukier, kawa.
Młynek składa się z: niewielkich elementów mechanicznych, przez co jest prosty w obsłudze i niezawodny. Wadą młynków jest brak regulacji drobnienia. Wyjątek stanowią młynki walcowe i pierścieniowe gdyż materiał rozdrabniany znajduje się między innymi rozdrabniającymi elementami, w których jest możliwość regulacji wielkości szczeliny. Miksery Ręczne- do mieszania i miksowania potraw płynnych i półpłynnych tj. zupy, sosy, kremy. Końcówką roboczą w mikserze ręcznym może być ramie miksujące oraz rózga do ubijania piany. Zalety miksera ręcznego: Końcówka miksująca – jest demontowana przez jej łatwą konstrukcję, jest łatwa do czyszczenia. W mikserze ręcznym jest możliwość rozmontowania noża ponieważ producenci umieszczają komplecie odpowiedni klucz.
Miksery ręczne posiadają włączniki – zabezpieczające przed przypadkowym uruchomieniem, Przez co zwiększane jest bezpieczeństwo pracy. Otwory wentylacyjne znajdują się w górnej części obudowy miksera dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo dostania się tam płynu. Miksery są wyposażone w system uszczelnień który zabezpiecza przed przenikaniem płynu. Posiadają organiczny uchwyt dzięki któremu zwiększa się komfort pracy. Mikser należy umieszczać w naczyniu z potrawą a następnie włączyć. W czasie pracy należy wykonywać nim ruchy okrężne na różnych głębokościach potrawy Co zapewni szybsze i dokładniejsze rozdrobnienie i wymieszanie przed wyciągnięciem miksera z pojemnika należy go wyłączyć zapobiega to rozpryskiwaniu potrawy. Miksery planetarne- służą do mieszania , wyrabiania ciast, ubijania piany, zbudowane są z misy ramienia elementów roboczych , osłony misy silnika przekładni oraz ramy z obudową .Mieszadła do przyrządzania ciast, ciasteczek, pasztetów, ciast tortowych , kremów, ciasteczek typu ekler oraz pasty ziemniaczanych. Ubijaczka- do śmietany służy do ubijania jajek, śmietany różnego rodzaju musów, sufletów. Nie należy nią wyrabiać masy z masła i cukru gdyż jest za twarda a ubijaczka się połamać. Ubijaczka ciast- służy do ubijania ciężkich mas. Kutry- są to rozdrabniające urządzenia wielofunkcyjne do mielenia , siekania warzyw, mięsa, ryb, sera, przygotowywania bitej śmietany, miksowania sosów, majonezu oraz innych dodatków smakowych.
Kuter jest wyposażony w piasty z nożami: 1. trzący do siekania marchwi, czosnku, cebuli, robieniu sosu z pomidorów.
2. zablokowany do siekania i tarcia chleba niektórych rodz. Sera suszonych i kandyzowanych owoców, czekolady lodu.
3. świderkowy do ubijania śmietany , majonezów, sosów. Budowa kutra : Panel sterujący , obudowa silnika, piasta, pokrywa z otworami do wprowadzania produktów oraz mikro wyłącznik , który zabezpiecza przed włączeniem maszyny gdy jest nie domknięta pokrywa. Milki: służą do mielenia różnych produktów np.:
mięsa, słoniny, chleba, na klopsiki , kiełbaski , hamburger. Konstrukcja milki przypomina domowe maszynki do milenia mięsa. 2 rodzaje miłków : Jedne są duże stacjonarne a drugie mniejsze z możliwością przeniesienia i używania np.: na stołach, na blatach. W monecie montowania noża w miłku należy pamiętać aby ostrze założyć w kierunku tarczy. Trzony kuchenne są to uniwersalne urządzenia dla podstawowej obróbki termicznej w małych gastronomiach oraz w gospodarstwach domowych często są urządzeniami grzejnymi. W gastronomi są ustawiane w ciągu natomiast w gosp. Domowym występują wolnostojące lub do zabudowy. Profesjonalne trzony kuchenne są z wysoko gatunkowej stali nierdzewnej mogą być wyposażone w piekarnik, szafkę pod grzewczą, szafkę zwykłą, pułkę bądź przystosowane do instalacji pomiędzy innymi urządzeniami. Na górnej płaszczyźnie trzonu kuchennego znajdują się elementy grzejne nazywane palnikami bez względu czy są gazowe czy elektryczne. Budowa:1. wyłącznik główny regulator mocy grzewczej płytki PG1, 2. lampka zielona sygnalizująca włączenie zasilania płytki 3. wyłączenie główne i regulator mocy grzewczej płytki PG2 , 4.dzwignia otwierająca wylot powietrza z piekarnika , 5. wyłącznik główny regulator mocy grzewczej płytki PG3, 6. wyłącznik główny Regulator mocy grzewczej płytki PG4, 7. włącznik główny zasilania piekarnika, 8. – regulator temp. górnej grzałki piekarnika,
9- regulator temp dolnej grzałki piekarnika, 10 – piekarnik, 11 – zawias, 12 – płyta główna , PG – pole grzejne.
Trzony kuchenne elektryczne stosowane w Gastr. mają prostą konstrukcję i stylistykę kładzie się nacisk na funkcjonalność , nie zawodność i łatwość w utrzymaniu czystości. 1. konstrukcja elementu trzonu kuchennego wykonane są ze stali kwasoodpornej.
2. Górna płyta kuchni, wykonana ze stali kw. Odpornej z obrzeżem zapobiegającym wylewaniu się na zewnątrz przelewającej się zawartości naczynia. Płytki – do gotowania których pola grzejne wykonane są z wysoko jakościowego żeliwa szarego powleczonego lakierem termo ochronnym. 4. ukł. Grzewczy płytki do gotowania umożliwiający 6 regulację mocy grzewczej płytki.
5.komora piekarnika z regulacją temp., Pola grzejne posiadają wbudowany ogranicznik wyłączający automatycznie części mocy grzewczej . w przypadku użyczanie właściwego naczynia lub pracy płytki bez ustawionego na niej naczynia.