AC/DC – prąd zmienny czy prąd stały?

Nad tym, czy prąd zmienny jest lepszy od prądu stałego można by długo dyskutować, jednak już sama nazwa faworyzuje prąd zmienny. Zmienność kojarzy się z ruchem, zmianami (na lepsze lub gorsze), stałą aktywność, życie itp. Stałość zazwyczaj kojarzy się z zatrzymaniem, martwotą, bezruchem.

Prąd stały, jako ustalona wartość, nie niesie ze sobą żadnej informacji, jest wciąż taki sam. Prąd zmienny stale się zmienia, można go modulować, modyfikować, przesyłać za jego pomocą ogromne ilości informacji. Wiek XXI już teraz jest wiekiem informacji - informacja to najważniejszy towar. Prąd zmienny to bardzo ważna wielkość, która umożliwia zapisywanie, odczytywanie i przesyłanie informacji na olbrzymie odległości.Każdy, kto choć trochę słyszał o elektryce, wie, że praktycznie wszędzie, gdzie w dzisiejszym świecie jest potrzebny prąd, stosuje się prąd zmienny. Można się zastanawiać, jak to możliwe, że w naszych gniazdkach stale jest dostępny prąd, który wytwarzany jest setki kilometrów od naszego domu. Odpowiedź jest prosta - za pomocą transformatorów można przekształcać prąd zmienny o dużym natężeniu i małym napięciu na prąd o małym natężeniu i dużym napięciu, i na odwrót. Przesyłanie prądu elektrycznego na duże odległości przy dużym natężeniu powodowałoby powstawanie tak dużych strat związanych z oporem elektrycznym linii, że byłoby całkowicie nieopłacalne. Dzięki wysokiemu napięciu prąd w linii ma bardzo małe natężenie, dzięki czemu są bardzo małe straty na oporze elektrycznym linii. Prąd o wysokim napięciu jest za pomocą transformatorów przetwarzany w miejscu użytkowania na prąd o dużym natężeniu i napięciu takim, które jest bezpieczne dla używających go ludzi, dzięki czemu staje się użyteczny.

Inną ważną zaletą prądu zmiennego jest niezwykła prostota jego wytwarzania, dzięki czemu jego koszty są znacznie mniejsze niż prądu stałego, a także możliwość konstrukcji bardzo prostych silników elektrycznych pracujących na prądzie zmiennym. Właśnie silniki elektryczne są jednym z najważniejszych zastosowań prądu przemiennego.

Silnik elektryczny jest to urządzenie, które umożliwia przekształcanie energii elektrycznej na pracę mechaniczną. Praca jest zazwyczaj w postaci ruchu obrotowego, który można przenosić na przykład na ruch kół pojazdu. Pierwszy silnik elektryczny był dziełem genialnego angielskiego fizyka i wynalazcy, Michaela Faradaya. W 1831 roku skonstruował on urządzenie zwane tarczą Faradaya. Silnik ten nie miał praktycznego zastosowania, jednak zainspirował kolejne prace. W 1834 roku M.H. Jacobi skonstruował pierwszy silnik elektryczny komutatorowy, który posłużył do napędzania łodzi.